تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۳

پاسخ پایگاه خبری و تحلیلی «این‌‌صدا» به جوابیه اداره‌‌کل آموزش و پرورش فارس :

آماده‌‌ایم در حضور خبرنگاران و دستگاه‌‌های نظارتی اسناد مربوط به تخلفات صورت گرفته را ارائه کنیم

آماده‌‌ایم در حضور خبرنگاران و دستگاه‌‌های نظارتی اسناد مربوط به تخلفات صورت گرفته را ارائه کنیم
در جوابیه تلاش شده گفته شود که اسناد منتشر شده نمی‌‌تواند ادعای این رسانه را درباره وقوع تخلفات یا سهل‌‌انگاری‌‌ها در حوزه مالی ثابت کند. حال آنکه «این‌‌صدا» با تأکید بر موضع پیشین خود، به اسناد دیگری دست یافته که نشان می‌‌دهد وقوع تخلف یا سهل‌‌انگاری در این موارد غیرقابل انکار است.


پایگاه خبری و تحلیلی «این‌‌صدا» مدتی قبل مطلبی با عنوان « برای خرید پرده پانصدهزار تومانی ، سی میلیون تومان کرایه حمل فاکتور کرده‌اند /جناب آقای استاندار! در آموزش و پرورش فارس چه می‌گذرد؟ » منتشر کرد که در بین مخاطبان این رسانه، کاربران فضای مجازی و خصوصاً فرهنگیان بازخوردهای فراوانی داشت.

عده‌‌ای از درِ حمایت و دفاع از مدیرکل درآمده و کاستی‌‌های مجموعه را به مدیران قبلی یا کارشکنیِ وابستگانِ آنها در اداره‌‌کل نسبت دادند؛ عده‌‌ای نیز فرصت پیش‌‌آمده را مغتنم شمرده و از حال خراب و روز ناخوشِ فرهنگیان در استان و ضعف مدیریت آموزش و پرورش در فارس نوشته و از بی‌‌توجهی وزارت‌‌خانه به خواسته‌‌های خود و دخالت‌‌های گاه و بیگاه برخی نمایندگان گلایه کردند.


از بازخوردها به این مطلب در فضای عمومی که بگذریم، واکنش رسمی اداره‌‌کل آموزش و پرورش استان در این‌‌باره جالب بود! یک روز بعد از انتشار مطلب در «این‌‌صدا»، اداره اطلاع‌‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس مطلبی را با عنوان « واکنش اداره کل آموزش و پرورش فارس نسبت به مطلب منتشرشده در پایگاه خبری تحلیلی این‌‌صدا » منتشر و تلاش کرد تا به نقدهای مطرح شده خصوصاً در حوزه مالی پاسخ بدهد.


این جوابیه تقریباً تمام نقدهای مطرح شده به عملکرد مدیرکل، دخالت‌‌های نمایندگان، حاشیه‌‌ها و جابجایی‌‌ها و… را بی‌‌پاسخ گذاشت؛ تا آنجا که عده‌‌ای از کاربران فضای مجازی همین موضوع را نشانه‌‌ای از درستیِ انتقادها و پذیرش آن از سوی آموزش و پرورش فارس عنوان کردند.


نگارنده‌‌ی جوابیه تلاش خود را به کار گرفته تا نشان دهد اسناد منتشر شده در پایگاه خبری و تحلیلی ‌‌«این‌‌صدا» نمی‌‌تواند ادعای این رسانه را درباره وقوع تخلفات یا سهل‌‌انگاری‌‌ها در حوزه مالی در این اداره‌‌کل ثابت کند. به عبارت دیگر، نویسنده آن جوابیه تلاش کرده تا بگوید اگرچه نمی‌‌توان پاسخی برای نقدهای دیگر داشت، اما حاشیه‌‌های مالی را نیز نمی‌‌توان به این اداره‌‌کل نسبت داد! حال آنکه «این‌‌صدا» با تأکید بر موضع پیشین خود، به اسناد دیگری دست یافته که نشان می‌‌دهد وقوع تخلف یا سهل‌‌انگاری در این موارد غیرقابل انکار است.


در ابتدای جوابیه اداره‌‌کل آموزش و پرورش فارس آمده است : « اسناد منتشر شده در آن پایگاه خبری از سامانه‌‌ای به نام سامانه تدارکات الکترونیکی دولت که معروف به سامانه (ستاد) می‌‌باشد، اخذ گردیده است. این سامانه به‌منظور شفاف‌سازی معاملات دولتی و جلوگیری از هرگونه فساد مالی و همچنین رعایت صلاح و صرفه دولت، ایجاد رقابت سالم در بین تأمین‌کنندگان سراسر کشور و رعایت عدالت در خرید مایحتاج نیازهای عمومی دستگاه‌های دولتی راه‌اندازی شده است.

این سامانه از لحاظ امنیتی درسطح بسیار بالایی طراحی ‌شده تا دستگاه‌های مسوول و نظارتی با دقت بیشتری بر فرایندهای اقتصادی دستگاه‌های اجرایی نظارت داشته باشند. »


در قسمتی دیگر از جوابیه آمده که : « اسنادی که در آن پایگاه خبری منتشر شده، همگی حاوی یک لیست پیوست می‌‌باشد که اولاً فقط یکی از آن کالاها در صفحه اول سند درج می‌‌گردد و ثانیاً قیمت نهایی و سرجمع کالاهای آن لیست در صفحه اول به عنوان قیمت کالا ثبت می‌‌شود؛ لذا همین مسأله منجر شده تا کسانی که سند را رؤیت می‌‌کنند، به اشتباه تصور کنند قیمت فلان کالا این مقدار است؛ درحالی‌‌که این قیمت صرفاً قیمت سرجمع فاکتور پیوست بوده که درصفحه اول آمده است. »


همانطور که در جوابیه ذکر شده، هدف از « سامانه تدارکات الکترونیکی دولت » یا همان سامانه ستاد، شفاف‌‌سازی معاملات و جلوگیری از هرگونه فساد و همچنین ایجاد امکان رقابت‌‌پذیری سالم برای تمامی تأمین‌‌کنندگان و خریداران می‌‌باشد. نکته اینجاست که هدف بالا در صورتی تأمین می‌‌گردد که کاربر سامانه یا همان کارپرداز، فرایند صحیح یک خرید را رعایت کرده و مشخصات دقیق کالا یا خدمت و تعداد یا مقدار مورد درخواست جهت خرید را به نحو مشخص و بدون ابهام درج کرده و به تأمین‌‌کنندگان ارسال کند!


نگارنده‌‌ی جوابیه اداره‌‌کل آموزش و پرورش فارس چنانچه شناختی ولو مقدماتی و ابتدایی از فرایند خرید کالا یا خدمات از طریق سامانه ستاد داشت، بی‌‌شک چنین پاسخی در مورد ابهام در خریدهای ذکر شده نمی‌‌داد!

برای مثال، در رابطه با سند شماره ۴ [ در جوابیه اداره‌‌کل به این سند هیچ اشاره‌‌ای نشده! ] که به درخواست خرید یک عدد پرده به شماره پرداخت ۶۰۹۸۰۰۳۶۷۹۰۰۰۲۸۵ مربوط می‌‌باشد، کارپرداز در فرم درخواست خرید کالا، لیست پیوستی را که در جوابیه به آن اشاره شده بارگذاری کرده و ظاهرا این خرید یک لیست پیوست به همراه دارد. در قسمت توضیحات این فرم نیز عبارت « فایل پیوست» ثبت شده اما در سربرگ این فرم قید شده که این درخواست هیچ پیوستی ندارد! (سند شماره ۵)

پاسخ این‌‌صدا به جوابیه آموزش و پرورش فارس - این صداحتی اگر بپذیریم که در این درخواست خرید، فایل پیوست نیز بارگذاری شده و تأمین‌‌کننده با توجه به فایل پیوست، قیمت کل درخواست را ۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال اعلام کرده، باز هم چیزی تغییر نمی‌‌کند؛ چراکه « هزینه حمل و سایر هزینه‌‌ها » ۳۶۶/۵۷۹/۳۰۰ ریال ثبت شده است! (سند شماره ۶)


پاسخ این‌‌صدا به جوابیه آموزش و پرورش فارس - این صدا
سند شماره ۶


لازم به ذکر است چون این خرید از نوع متوسط بوده، باید تمامی مراحل آن به اطلاع مقام تشخیص یعنی مدیرکل و یا جانشین مقام تشخیص یعنی معاونت پشتیبانی رسیده باشد. وظیفه این دو نفر بررسی و اصلاح استعلام‌‌های ایجاد شده از سوی کارپرداز می‌‌باشد و پس از رؤیت و تأیید به کارتابل تأمین‌‌کنندگان ارسال می‌‌گردد. (سند شماره ۷)

پاسخ این‌‌صدا به جوابیه آموزش و پرورش فارس - این صدا
سند شماره ۷در سند شماره ۲ نیز اگر کارپرداز در سامانه، لیست پیوست را بارگذاری می‌‌نمود، در قسمت بالای سمت چپ فرم درخواستِ خرید باید عبارت « این سند پیوست دارد » قید می‌‌شد؛ در حالی‌‌که چنین چیزی دیده نمی‌‌شود!


در مورد خرید ۸۰۰ کیسه سیمان، قصه از آنچه گفته شد نیز روشن‌‌تر می‌‌باشد. کارپرداز این خرید را به صورت تک‌‌کالا انجام داده است. چنانچه خرید به صورت لیست پیوست بود و کارپرداز آن را بارگذاری می‌‌کرد، در فرم درخواست خرید کالا در ستون تعداد/مقدار، عدد یک و در قسمت توضیحات درخواست خرید، فایل پیوست را ثبت می‌‌کرد؛ در حالی‌‌که در این درخواست فقط خرید تعداد ۸۰۰ کیسه سیمان منظور بوده و لاغیر. قیمت هر کیسه سیمان نیز حداقل سه برابر قیمت رایج در بازار در نظر گرفته شده است!


قصه روشن است. در این خرید، تعداد ۸۰۰ کیسه سیمان درخواست داده شده و قید فایل پیوست در چنین خریدی معنایی ندارد! زمانی که کالای درخواستی متفاوت باشد، در ردیف تعداد یا مقدار باید عدد ۱ ثبت گردد.

پاسخ این‌‌صدا به جوابیه آموزش و پرورش فارس - این صدا


طبق سند، انباردار در تاریخ ۲۳ مردادماه به شماره حواله ۰۱ و شماره فاکتور ۲۷۰ و شماره رسید ۲۵۷ تعداد ۸۰۰ عدد سیمان را تأیید کرده است. عامل ذیحساب نیز بر اساس تعداد کالای تحویلی که ۸۰۰ عدد می‌‌باشد، مبلغ را پرداخت کرده است!در مورد میانگین قیمت کالا که در جوابیه به آن اشاره شده، باید گفت که در قیمت‌‌گذاری کالا و خدمات، میانگین قیمت جایگاهی ندارد و قیمت واقعی کالا یا خدمات مورد درخواست توسط تأمین‌‌کنندگان اعلام می‌‌گردد.

پاسخ این‌‌صدا به جوابیه آموزش و پرورش فارس


در پایان جوابیه گفته شده : « این اداره‌‌کل آمادگی کامل دارد که در صورت لزوم، اسناد مورد اشاره را به مراجع قانونی ذی‌‌صلاح نیز ارائه نماید؛ ضمن اینکه همه دستگاه‌‌های نظارتی از جمله دیوان محاسبات بر این سامانه نظارت و اشرافیت کامل دارند. »


امروز درخواست رسیدگی نهادهای نظارتی و بازرسی به عملکرد حوزه مالی اداره‌‌کل آموزش و پرورش استان فارس به مطالبه‌‌ای جدی در میان فرهنگیان تبدیل شده است. «این‌‌صدا» ضمن قدردانی از واکنش روابط عمومی اداره‌‌کل نسبت به حساسیت‌‌ها و نگرانی‌‌های پیش‌‌آمده و انتشار بیانیه، از استاندار محترم فارس تقاضا دارد پیش از آنکه پای حاشیه‌‌ها در آموزش و پرورش فارس به رسانه‌‌های ملی کشیده شده و موجب مخدوش شدن چهره استان عزیزمان گردد، نسبت به نگرانی‌‌های پیش آمده و دغدغه‌‌های ایجاد شده، اقدامی درخور انجام دهد. / پایان

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.