تاریخ انتشار : پنج شنبه ۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۹

شکایت‌‌نامه‌‌ یک فیلمساز شیرازی به متولیان فرهنگ و هنر

مسعود احمدی | فیلمساز و نمایشنامه‌‌نویس

فرهنگ‌‌ و هنر فارس و شهرمان شیراز حال و روز خوشی ندارد

فرهنگ‌‌ و هنر فارس و شهرمان شیراز حال و روز خوشی ندارد
از برنامه‌‌های بسیار سطح پایین صداوسیما و تولیدات ضعیف بخش فرهنگی شهرداری که بگذریم می‌‌رسیم به اداره‌‌ای که از اسمش قرار بود ناظری بر فرهنگ و ارشاد جامعه باشد و حالا خود به شدت نیازمند همین فرهنگ و ارشاد است.


سال‌‌هاست که شاید دهه‌‌هاست وضعیت فرهنگ‌‌ و هنر فارس و شهرمان شیراز حال و روز خوشی ندارد؛ و انگار که این مسأله اصلاً خاطر هیچ‌‌کدام از متولیان این عرصه را آزرده نمی‌‌کند، که اگر اینگونه بود حتماً راهکاری برای این منظور لحاظ می‌‌کردند، نه اینکه خود سدی شوند که هنرمند مجبور باشد آنها را در اولیت تمامی موانع خود قرار دهد!


کار به جایی رسیده است که اگر هنرمندی مستقل ( که مفهموم مستقل کاملاً واضح است ) بخواهد اثری خلق کند که نیاز به حمایت داشته باشد ( که هیچ اثر هنری بدون حمایت به جای درستی نخواهد رسید ) و بخواهد از دستگاه و ارگانی طلب همکاری کند که وظیفه‌‌ی آن ارگان‌‌ها اصولاً همین باید باشد که فضا را برای هنرمند تسهیل کنند، با مجموعه‌‌ای از «پدرخوانده»‌‌ها روبه‌‌رو خواهد شد که آدم یاد آن جمله معروف دن کورلئونه می‌‌افتد که : “تو چرا به جای اینکه بری سراغ پلیس اول نیومدی سراغ خودم؟”


سند تمامی این حرف‌‌ها را می‌‌شود به وضوح دید؛ از برنامه‌‌های بسیار سطح پایین صداوسیما و تولیدات ضعیف بخش فرهنگی شهرداری که بگذریم می‌‌رسیم به اداره‌‌ای که از اسمش قرار بود ناظری بر فرهنگ و ارشاد جامعه باشد و حالا خود به شدت نیازمند همین فرهنگ و ارشاد است.

فرهنگ و هنر فارس


وقتی نگاه می‌‌کنیم، می‌‌بینیم در این سال‌‌ها چه در عرصه فیلم و چه تئاتر نتوانستیم در جشنواره‌‌ها موفق عمل کنیم، تا آنجا که این مهم تبدیل به عادت شده است و اگر هم هنرمندی به صورت کاملاً شخصی به موفقیتی نسبی برسد، در جهت طرد آن از طرف هنرمندان منتسب به اداره ارشاد یا خود این اداره برمی‌‌آیند.


این روزها جشنواره‌‌های بسیاری چه در عرصه نمایش و چه سینما در جریان است که کوچکترین نامی از استان ما در آنها به چشم نمی‌‌خورد. در اکران‌‌های فیلم از این استان در کشور هم که نتوانستیم قدمی برداریم، با وجود آنکه استان‌‌های نزدیکمان مانند بوشهر و یزد و خیلی‌‌های دیگر در این زمینه موفق بودند و حتی اجراهای نمایش‌‌ها نیز که اغلب با  صندلی‌‌های خالی از مخاطب رو‌‌به‌‌رو هستند.

واقعاً چه باید کرد؟ و تا کجا قرار است پیش بروید؟

حتماً یک جای کارتان می‌‌لنگد. حتماً راه را اشتباه رفته‌‌اید.


وقتی بازبین‌‌ها، بازخوان‌‌ها و داورانتان سالهاست به این قضیه مشغولند و از آدم‌‌ها تکرای تشکیل شده‌‌اند؛ طوری که انگار داوری هنر شغل مادام آنهاست و وضع همچنان رو به خرابی است؛ پس راه را اشتباه رفته‌‌اید.


وقتی انجمن‌‌های وابسته به اداره فرهنگ و ارشاد، مانند انجمن فیلم کوتاه از روز تشکیل که بیش از یازده سال از آن می‌‌گذرد و همان آدم‌‌های تکراری در رأس امور هستند و حتی از رأی گیری برای تغییر آن هم فراری هستید و وضع همچنان این است؛ پس حتماً یک جای کارتان می‌‌لنگد.


وقتی از طرف انجمن نمایش کشور قرار شد با توجه به سوابق هنرمندان نمایش، گروه‌‌هایی تشکیل شود و رییس انجمن استان از درون ساز و کار رأی‌‌گیری‌‌های همین گروه‌‌ها تشکیل شود و اداره فرهنگ و ارشاد با سرعت وارد عمل شد و برای منتسبان و وابسته‌‌های خود سابقه و رزومه جعلی درست کرد تا در تمام رأی‌‌گیری‌‌ها پیروز شوند تا برای تعامل با شخص انتخاب شده دچار مشکل نگردند؛ پس یک جای کارتان می‌‌لنگد.

حتی بودجه‌‌های مقرر شده را هم که سال‌‌هاست قطع کرده‌‌اید؛ که کم کم داریم به جاهای بدتر هم می‌‌رسیم.


سند تمامی حرف‌‌های گفته شده کاملاً واضح و آشکار است و متأسفانه با وجود همه این واضحات اقدامی که صورت نمی‌‌گیرد، هیچ، هر روز بیشتر صورت مسأله را پاک می‌‌کنید.


من به عنوان عضو کوچکی از جامعه فرهنگ‌‌ و هنر فارس ، از مدیر کل و معاون هنری محترم تقاضا دارم که در کنار همه مشغله‌‌ها و گرفتاری‌‌های کوچک و بزرگ و درگیری‌‌های این اداره، وقتی را جهت رسیدگی اساسی و تغییرات حساب شده نسبت به این دو عرصه سینما و تئاتر لحاظ کنند.
*انتشار این یادداشت در « این‌‌صدا » لزوماً به معنای تأیید کامل محتوای متن و مقصود نگارنده نیست.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

Ali پنج شنبه , ۵ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۱

سلام
این شکایت های نخ نما متعلق به جا مانده هاست…هنرمند نیازی به پیاز ندارد که در هر جا بوی دهانش استشمام شود… آقای احمدی و امثال ایشان در این شهر زیاد هستند… اولین سازمان مورد اتهام شورای شهر است سپس ارشاد و شهرداری و…