تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰

نقش حوزه‌‌های اجتماعی در منطقه تاریخی‌‌ و فرهنگی شیراز و تأثیر آن بر اقتصاد گردشگری

سعید زحمت‌‌کشان | فعال حوزه مدیریت شهری

شیراز ، شهری مهاجرپذیر با سوغاتِ عشق!

شیراز ، شهری مهاجرپذیر با سوغاتِ عشق!
ما خواستار ایجاد زنجیره مدیریتی با هدف تجدید زندگی آسیب‌‌دیدگان اجتماعی با در نظر گرفتن مراحلی نظیر آسیب‌‌پذیری، شناسایی آسیب و فرد یا جامعه آسیب‌‌دیده جمع‌‌آوری و کنترل آنان، کنترل و مراقبت، اشتغال‌‌دهی و زندگی دوباره هستیم و معتقدیم که به دلیل حذف یا ناکارآمدی یکی از مراحل فوق، این چرخه معیوب و مغفول مانده و ساماندهی این موضوع با شرکت دادنِ خانه‌‌ی محلات در مناطق مختلف شهری چون شیراز قابل تأمل است.


شهر شیراز ، معتدل و خوش آب و هوا که پیشتر با اعتبار پایتخت فرهنگی ایران و اکنون نیز در کنار آن اعتبار، به عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) در کشور ما شناخته شده است. 

شیراز شهری است که در کنار اقشار مختلف جامعه شهریِ خود که مهربانی و هم‌‌نشینی با آن‌‌ها زبانزد و برگ زرّین این پهنه از جغرافیای سرزمین نجیب‌‌زادگان – ایران اسلامی – است، در بطن خود نیز در حوزه‌‌های مختلف اجتماعی علاوه بر ویژگی‌‌های مثبت فراوانی که دارد، گرفتار آسیب‌‌دیدگان اجتماعی اعم از دزد، معتاد و سایر بزهکاران می‌‌باشد؛ و این موضوعی است که سال‌‌هاست مجموعه‌‌های مختلف مدیریت شهری نظیر شهرداری، دادگستری، بهزیستی، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌‌های نظارتی و حمایتی دولتی و مردمی در کشور از جمله شهر شیراز با ارائه‌ راهکار و اقدام مناسب برای رفع این چالش دست و پنجه نرم می‌‌کنند. 


در شیراز تلاش‌‌هایی در این زمینه به منظور مرتفع نمودن مسئله در حال انجام است که لازم، ولی کافی نیست؛ در واقع اقداماتی گوناگون انجام گرفته که در حال حاضر پیشگام این حوزه، اداره آسیب‌‌دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز است که به صورت کاملاً استاندارد، خلّاقانه و هوشمندانه و با بهره‌‌گیری از اعتبارات فوق‌‌العاده محدود دولتی و حاکمیتی و با همکاری شایسته و بارز نیک‌‌اندیشان سرمایه‌‌دار ( اعتبار مالی و فکری ) به عنوان مجموعه‌‌ای دغدغه‌‌مند به شهروندان ایرانی نیز متعهد بوده و در این جهت نقش‌‌آفرینی می‌‌کند. 


در همین راستا، ما خواستار ایجاد زنجیره مدیریتی با هدف تجدید زندگی آسیب‌‌دیدگان اجتماعی با در نظر گرفتن مراحلی نظیر انسان سالم، آسیب‌‌پذیری، شناسایی آسیب و فرد یا جامعه آسیب‌‌دیده  جمع‌‌آوری و کنترل آنان، فرآیند برطرف کردن مسأله‌‌ی آسیب‌‌دیده، کنترل و مراقبت، اشتغال‌‌دهی و زندگی دوباره هستیم و معتقدیم که به دلیل حذف یا ناکارآمدی یکی از مراحل فوق، این چرخه معیوب و مغفول مانده و ساماندهی این موضوع با شرکت دادنِ خانه‌‌ی محلات در مناطق مختلف شهری چون شیراز قابل تأمل است.


باید نسبت به فعالیت متولیان این حوزه در خصوص ارائه راهکارها گلایه کرد و این سؤال را پرسید که چرا در این شرایط کشور و با توجه به اقدامات خصمانه کشورهای منافع‌‌طلب، ما تا این حد منفعل هستیم؟ مگر اتخاذ یک تصمیم جدّی برای نجات این آسیب‌‌دیدگان و دادنِ هدیه‌‌ای نظیر زندگی دوباره به آن‌‌ها چقدر هزینه داشته و دارد که این‌‌قدر حلّ این چالش‌ها را سخت می‌‌دانیم؟ در این‌‌باره صحبت‌‌هایی انجام شده و مطالبه‌‌گرانی به این مسائل پرداخته‌‌اند، اما لازم است نسبت به این موضوع مهم، میان شهروندان ایرانی گفت‌‌و‌‌گوهایی جدّی جریان پیدا کند و از پیامدهای منفیِ آن در حوزه اقتصاد، فرهنگ و… سخن گفته و راهکارهای لازم ارائه گردد.

نقش حوزه‌‌های اجتماعی در منطقه تاریخی‌‌فرهنگی شیراز و تأثیر آن بر اقتصاد گردشگری  - این صدا


در زمینه‌‌ تأثیر مسائل مرتبط با آسیب‌‌دیدگان اجتماعی بر حوزه اقتصادی کشور و شهر شیراز، باید گفت همانطور که پیشرفت هر کشور در هر یک از بخش‌‌ها، مربوط به کارآمد بودنِ اقتصاد و معیشت شهروندان آن کشورها می‌‌باشد، حاکمیت و نظام ما نیز برای شکوفایی اقتصاد خود باید به راهبردهایی مناسب در این زمینه‌‌ها برسد که به عنوان مثال اقتصاد گردشگری به عنوان یک صنعت پاک و قابل اتکا به صورت دستورالعمل‌‌هایی در سیاست کلان مدیریتی تبیین و ابلاغ شده و با برنامه‌‌ریزی صحیح به اجرا و بهره‌‌برداری برسد.


اگر ما به توسعه صنعت گردشگری اعتقاد داریم، اعتبار این اعتقاد به ارتقاء همه‌‌جانبه این موضوع بستگی دارد که در قدم اول باید با واقعیت‌‌ها کنار آمده و سپس با اندیشه‌‌ای نیک و اقدامی مناسب، شروعی خوب و تداومی تأثیرگذار داشته باشیم؛ به عنوان مثال باید به این موضوع توجه داشته باشیم که جاذبه‌‌های گردشگری به عنوان هدف اصلی، مقصد گردشگران است و از آن مهم‌‌تر مسیر گردشگری است که اگر درست تعریف شود به اهداف اصلی سیاست‌‌های کلان کشور دست پیدا خواهیم کرد. گردشگری از جنبه‌‌های مختلفی نظیر مقصد و مسیر گردشگر، جذب گردشگر، ارائه خدمات، تأسیسات گردشگری و … قابل بررسی است؛ سرمایه‌گذاران به سهم خود در این راستا نقشی مهم دارند و با حضور مؤثر آن‌‌ها اتفاقات مثبتی را شاهد خواهیم بود.


باید نسبت به بحث سرمایه‌‌گذاری تأکید و توجه بیشتری داشته باشیم، چراکه در علم مدیریت شهری و تخصص‌‌های مرتبط با آن، در محدوده‌‌ها و نقطه‌‌های تاریخی‌‌فرهنگی ( بافت و بناهای تاریخی) از سرمایه‌گذار به عنوان محرک توسعه در احیای این پهنه ها – جدا از رویکرد مرمت، بازآفرینی، نوزایی و … – یاد می‌‌شود که ضمانت ورود و فعالیت آنها به حمایت‌‌های تشویقی و برطرف کردن مشکلات مترتب با آنان برمی‌‌گردد و همانطور که در بالا اشاره شد آسیب‌‌های اجتماعی موجود می‌‌تواند در این خصوص پیامدهای نامطلوبی ایجاد کند.


تاکنون از راهکارهای گوناگونی صحبت به میان آمده که به نظر نگارنده، طرح ویژه امنیتی نام دارد و در این خصوص همانطور که برای برنامه‌‌ریزی و طرح‌‌های مربوط به شهرسازی مناطق مختلف شهری، در خصوص منطقه تاریخی‌‌فرهنگی به صورت استثناء عمل می‌‌کنیم، در حوزه اجتماعی و تأثیر آن بر موارد مذکور نیز بهتر است که به صورتی ویژه برخورد کنیم و در زمینه آسیب‌‌های اجتماعی که تأثیری غیر قابل انکار بر صنعت گردشگری و به دنبالِ آن، ارتباطی مستقیم با اقتصاد و معماری و شهرسازی و سایر موضوعات مختلف فرهنگی دارد، برای حلّ چالش‌‌های اجتماعی در قالب طرح ویژه امنیت اجتماعی در منطقه تاریخی‌‌فرهنگی شیراز اقدام شود. پیشنهادها و راهکارهای خوبی در این حوزه ارائه شده و میدان برای علاقه‌مندان متخصص و کارشناسان مرتبط با این زمینه باز است.*انتشار این یادداشت در « این‌‌صدا » لزوماً به معنای تأیید کامل محتوای متن و مقصود نگارنده نیست.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.