تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۵

سردار سلیمانی، سرمایه‌‌ای برای تمام ایرانیان

پدرام کمالی اردکانی | دبیر سرویس سیاست

سردار سلیمانی را جناحی نکنیم

سردار سلیمانی را جناحی نکنیم
اگر برخی خود را پیروِ شهید سلیمانی می‌‌دانند و دل خود را در گروِ آرمان های آن شهید می‌‌پندارند، بهتر است از جناحی کردن او خودداری کنند و با اظهارات نسنجیده و ناپخته، وحدت به وجود آمده را تبدیل به تفرقه نکرده و روح شهدا را با مقاصد سیاسی خویش آزرده نکنند. به قول شهید بهشتی، آفت این انقلاب آنجایی است که عده‌‌ای هر چیزی را برای خویش تبدیل به دکان کنند.


صبح روز جمعه ساعت ۶ صبح خبری بهت‌‌آور همه ایران را غرق عزا کرد. شهادت مردی که سالهاست در میان ایرانیان به سردار مبارزه با داعش شناخته می‌‌شود. قاسم سلیمانی صبح روز جمعه ۱۳ دی ماه در عملیاتی تروریستی توسط نیروهای آمریکایی در خاک عراق به همراه چند تن از همراهان به شهادت رسید. 


بسیاری از فعالان و تحلیلگران سیاسی، منتقد حضور نظامی ایران در منطقه بوده و در موارد متعددی به سیاست‌‌های منطقه‌‌ای جمهوری اسلامی و به خصوص سپاه قدس که تحت فرمان شهید حاج قاسم سلیمانی بود خرده می‌‌گرفتند، اما هنگامی که خبر شهادت سردار سلیمانی از رسانه‌‌ها پخش شد، کمتر کسی بود که از شنیدن این خبر غمناک آزرده خاطر نگردید و شاید کمتر کسی باشد که حمله تروریستی ایالات متحده آمریکا به سردار ایرانی را محکوم نکند.


سلیمانی را پیش از این، بسیاری از مردم از زمان جنگ تحمیلی می‌‌شناختند؛ هم‌‌گردانیِ شهید باکری و شهید احمد کاظمی که در برابر تجاوز ارتش بعث عراق ایستادند و امروز نیز به خاطر رشادت‌‌های کم‌‌نظیر این سردار در جنگ با داعش، بسیاری از مردم منطقه‌‌ی خاورمیانه از او یاد و خاطره‌‌ی خوبی در ذهن‌شان باقی مانده است.


تلاش برای انهدام تروریست‌‌ها ، آنان که نوامیس مسلمین و آدمیان بیگناه را غارت کرده و به کوچک و بزرگ انسان‌‌ها رحم نمی‌‌کردند، در خاطره تاریخی خاورمیانه باقی خواهد ماند. سردار سلیمانی برای بسیاری از مردم منطقه‌‌ حکم قهرمانی را داشت که آمده بود آنان را از دست دشمنان امنیت خاورمیانه نجات دهد. برای حامیان غربی تروریست‌‌های داعشی، بدون شک سردار سلیمانی مهره‌‌ی مزاحمی بود که اجازه نمی‌‌داد سرزمین مسلمانان بازیچه‌‌ی اغراض سیاسی ابرقدرت‌‌های جهان  باشد.


آنان که سردار را بر نمی‌‌تابیدند و او را سدّ راه خود می‌‌پنداشتند ، که البته تلقی درستی هم داشتند،  در آخر ناجوانمردانه او را به شهادت رساندند. نقش کلیدی شهید سلیمانی در درگیری‌‌های سوریه و عراق تا آنجایی بود که برخی کارشناسان غربی نیز به آن اذعان داشتند و نقش‌‌آفرینی وی را ستایش می‌‌کردند. جایگاه والای سردار سلیمانی تا اندازه‌‌ای بود که حتی آنان که سال‌‌هاست از کشور رفته بودند و یا حتی به رژیم سابق وابستگی داشتند، این سردار شهید را ستایش می‌‌کنند. 

اما فارغ از بحث‌‌ها و اظهارات متعدد در خصوص شهید سلیمانی و همچنین چهره‌‌ی فرا‌‌ ملی او در میان مردم کشورهای آسیب‌‌دیده، از فتنه داعش و‌ ایفای نقش بی‌‌بدیل این شهید در اتفاقات چند سال اخیر،  بد نیست به چهره‌‌ی ملی سردار نیز بپردازیم.


چهره‌‌ی ملی سردار سلیمانی، چهره‌‌ای فرا جناحی بود. او در خصوص مسائل اجتماعی نیز از نگاه تازه‌‌ای برخوردار بود. او قائل به جذب حداکثری مردم بود و اعتقاد داشت با دسته‌‌بندی کردن و خط‌‌بندی‌‌ها نباید مردم را از نظام و انقلاب مأیوس کرد؛ چراکه اتحاد را رمز اصلی گذر از مشکلات کشور می‌‌دانست. رابطه‌‌ی‌ او با کنشگران از جناح‌‌های مختلف، نشان از تلاش وی برای ایجاد انسجام در کشور داشت. او همواره سعی کرد تا حافظ امنیت مرزهای کشور خود باشد، به جای آنکه در دسته‌‌بندی‌‌های سیاسی وارد شود؛ هر چند برخی تلاش می‌‌کردند تا سلیمانی را در زمان حیاتش هم‌‌کیش خود نشان بدهند تا بتوانند در مواقع ضروری اقدامات خود را توجیه و در پشت اعتبار سردار، خود را پنهان نمایند.  


این رفتار ناصواب ادامه پیدا کرد. گویی جناحی خاص، هر مناسبتی را مغتنم می‌‌شمارد تا بر اختلافات داخلی دامن بزند و با مصادره‌‌ی شخصیت‌‌های ملی، مقاصد سیاسی جریان خویش را به پیش ببرد و انسجام ملی را خدشه‌دار نماید.

برای عده‌‌ای همواره هدف وسیله را توجیه می‌‌کند؛ تا جایی که حتی خون شهدا را دستاویزی برای منافع جناحی خود قرار دهند. 


به نظر می‌رسد ذکر این نکته لازم و ضروری است که برخی شهادت سردار رشید اسلام را فرصتی تلقی کرده‌‌اند تا با تخریب دولت و دیپلمات‌‌های ایرانی، از خون شهید پله‌‌ای برای پیروزی در انتخابات پیش‌رو بسازند و حتی در کار کشور اخلال ایجاد کنند. این جماعت با ربط دادن شهادت سردار به برجام یا بعضی معاهدات بین‌‌المللی، سعی در سوءاستفاده از احساسات مردم دارند.


سردار سلیمانی سرمایه‌‌ای برای تمام ایرانیان - پدرام کمالی اردکانی


مقایسه اشتباه کارکرد تیم هسته‌‌ای با عملکرد سپاه قدس و‌ حاج قاسم سلیمانی، حاکی از نگاهی سیاسی از سوی جناحی خاص برای تخریب دولت و حامیان آن است؛ در حالی‌‌که شهید سلیمانی هیچگاه خود را وارد تقسیم‌‌بندی‌‌های سیاسی نمی‌‌کرد. حاج قاسم هرگز به چند و چون مذاکرات هسته‌‌ای میان ایران و کشورهای غربی ورود نمی‌‌کرد و  به خوبی می‌‌دانست که صحبت علیه هموطنان خود، آب به آسیاب دشمن ریختن است.  قاسم سلیمانی درک صحیحی از فضای کشور داشت؛ برای همین بود که او هیچگونه اظهار نظری در ضدیت با تیم هسته‌‌ای نداشت و همواره از وزیر امور خارجه به نیکی یاد می‌‌کرد و رابطه دوستانه‌‌ای با وی داشت. سردار رابطه‌‌ای دوستانه با سیاستمداران از تمام جناح‌‌های فکری و سیاسی در کشور داشت. 


سردار  سلیمانی سرمایه‌‌ای برای تمام ایرانیان - پدرام کمالی اردکانی


شاید اگر برخی خود را پیروِ سردار شهید سلیمانی می‌‌دانند و دل خود را در گروِ آرمان های آن شهید بزرگوار می‌‌پندارند، بهتر است از جناحی کردن این شهید والامقام خودداری کنند و با اظهارات نسنجیده و ناپخته، وحدت به وجود آمده را تبدیل به تفرقه نکرده و روح شهدا را با مقاصد سیاسی خویش آزرده نکنند. به قول شهید بهشتی، آفت این انقلاب آنجایی است که عده‌‌ای هر چیزی را برای خویش تبدیل به دکان کنند. یادمان باشد که سردار را برای مقاصد سیاسی خویش جناحی نکنیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.