کد خبر : 1860
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰

رکوردشکنی تاریخی شورای نگهبان در رد صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس

اصولگرایان پیروز انتخابات اسفندماه، از همین حالا !

اصولگرایان پیروز انتخابات اسفندماه، از همین حالا !
وقتی نگاهی به عملکرد شورای نگهبان در طول سال‌‌های گذشته می‌‌اندازم، این دیالوگ سریال «لیسانسه‌‌ها» در ذهنم عبور می‌‌کند : آنجایی که حبیب، بازیگر این سریال کمدی از پدر خود درخواست کرد تا به او اجازه دهد آزادانه همسر آینده خویش را انتخاب کند، اما پدر حبیب در جواب گفت: «پسرم تو آزادی همسر آینده خود را انتخاب نمایی ، ولی آزادی آن کسی را که ما می گوییم انتخاب کنی»!


پدرام کمالی اردکانی | دبیر سرویس سیاست : تنها کمتر از یک ماه به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده و این در حالی است که در این دوره نیز مانند ادوار گذشته، نظارت استصوابی شورای نگهبان بسیاری را از گردونه‌‌ی رقابت کنار گذاشته، تا جایی که می‌‌توان از آن با عنوان رکوردشکنی تاریخی شورای نگهبان یاد کرد. در این دور ۹۰ نماینده‌‌ی حاضر در  مجلس دهم که برای انتخابات دوره یازدهم ثبت نام کرده بودند، همگی رد صلاحیت شده‌‌ و از رقابت باز مانده‌‌اند!


خاص بودن این دوره از آنجایی مشخص می‌‌گردد که حتی در انتخابات مجلس ششم نیز علی‌‌رغم آن که رد صلاحیت‌‌های گسترده‌‌ای از سوی شورای نگهبان و در میان نمایندگان وقت مجلس شورای اسلامی صورت گرفت، باز هم تعداد رد صلاحیت‌‌ها به اندازه‌‌ی این دوره نمی‌‌باشد. در هفتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از میان نمایندگان مجلس ششم روی نام ۸۰ نماینده از سوی شورای نگهبان خط قرمز کشیده شد، اما در این دوره  شمارِ رد صلاحیت‌‌شدگان به عدد ۹۰ رسیده است!


شدت رد صلاحیت‌‌ها در این دوره به اندازه‌‌ای است که حتی در طول چهل سال گذشته، شبیه این گونه رفتار از سوی شورای نگهبان بی سابقه بوده است؛ حتی در دور نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز با چنین فضایی رو به رو نبودیم. نه تنها بخش قابل توجهی از نمایندگان فعلی مجلس، بلکه بسیاری از فعالان سیاسی اصلاح‌‌‌طلب و حتی نزدیک به دولت روحانی نیز رد صلاحیت شده‌‌اند.


با اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌‌ها، در این انتخابات و در بسیاری از حوزه‌‌های رأی‌‌گیری عملاً امکان رقابت گروه‌‌های سیاسی از میان رفته و در بسیاری از حوزه‌‌های انتخابی شاهد رقابت کاندیداهای متعدد از یک جناح سیاسی هستیم؛ در حالی که از جناح رقیب هیچ کاندیدایی برای رقابت تأیید نشده است! به عبارت دیگر، در بسیاری از حوزه‌‌ها، گویی انتخابات تنها در میان اصولگرایان جریان دارد و اصلاح‌‌طلبان در شرایطی که نماینده‌‌ای برای رقابت ندارند، از حالا و پیش از شروع رقابت‌‌ها شکست‌‌خورده‌‌ی این انتخابات محسوب می گردند.


هر چند شورای نگهبان نشان داده که حتی می‌‌تواند پس از انتخابات نیز از ابزار نظارت استصوابی برای کنار گذاشتنِ کاندیدای پیروز استفاده نماید؛ اما با این حال، این نحوه از برخورد با انتخابات و عدم توجه به خواست گروه‌‌های مختلف سیاسی و اجتماعی، انتخابات اسفندماه را در برای بسیاری رقابتی با نتیجه‌‌ای از پیش تعیین شده نشان می‌‌دهد.


شاید انتظار می‌‌رفت با وجود اتفاقات اخیر در کشور از قبیل اعتراضات آبان‌‌ماه در انتقاد به گرانی بنزین و اتحادِ ستودنیِ شکل‌‌گرفته بعد از شهادت سردار سلیمانی در میان مردم و گروه‌‌های سیاسی، تفکر حاکم بر شورای نگهبان زمینه را برای مشارکت گسترده‌‌ی  مردم فراهم نماید؛ آنهم در شرایطی که پیش‌‌بینی‌‌ها از تمایل پایین برای شرکت در انتخابات خبر می‌‌داد.


نکته جالب توجه آن است که صلاحیت اکثر نامزدها به دلیل عدم التزام عملی به اسلام رد شده است. حال سوال اصلی اینجاست که شورای نگهبان چگونه و بر اساس چه معیار و ملاکی، التزام افراد به اسلام را مورد کنکاش قرار داده است؟ التزام به کدام قرائت از اسلام از نظر اعضای شورای نگهبان ملاک تصمیم گیری آنها بوده است؟

رکوردشکنی تاریخی شورای نگهبان در رد صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس - این صدا


در ارتباط با موارد بالا به دو نکته بسنده می‌‌کنم : اول، اینکه این نحو از بررسی صلاحیت‌‌های نامزدهای انتخاباتی، تلاشی برای ایجاد تک صدایی در کشور تلقی می‌‌گردد. دوم، آن که ساختار و روح حاکم بر عملکرد و صلاحیت شورای نگهبان در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، صلاحیتی حقوقی است و بر اساس این ساختار، عدم تأیید و یا عدم احراز صلاحیت کاندیداهای انتخابات مختلف، باید متناسب با اصول دقیق و مستند به متن قانون باشد. به نظر می‌‌رسد شورای نگهبان در تصمیم‌‌گیری‌‌های خود در خصوص نامزدهای انتخاباتی در ایران، از جایگاه قانونی خود پای را فراتر نهاده و به جای حاکمیت ساختار و نگاه حقوقی، افکار سیاسی و جناحی اعضای شورای نگهبان است که این نهاد را هدایت می‌‌کند.


در پایان، وقتی نگاهی به عملکرد شورای نگهبان در طول سال‌‌های گذشته می‌‌اندازم، این دیالوگ سریال «لیسانسه‌‌ها» در ذهنم عبور می‌‌کند : آنجایی که حبیب، بازیگر این سریال کمدی از پدر خود درخواست کرد تا به او اجازه دهد آزادانه همسر آینده خویش را انتخاب کند، اما پدر حبیب در جواب گفت: « پسرم تو آزادی همسر آینده خود را انتخاب نمایی ، ولی آزادی آن کسی را که ما می گوییم انتخاب کنی »!

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 5 در انتظار بررسی : 5 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.