کد خبر : 2021
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۹

خانه‌‌نشینی اصلاح‌‌طلبان و یکّه‌‌تازی اصولگرایان یا حرکت به سوی جدالی تمام‌‌عیار؟!

اژدهای هفت سر انتخابات کازرون !

اژدهای هفت سر انتخابات کازرون !
اصلاح‌‌طلبان کازرون که قرار بود با کاندیداهای شناخته‌‌شده‌‌ای چون سید علی‌‌نقی طبیب‌‌لقمانی و مهدی پرویزی به میدان بیایند، حالا و در شرایط موجود در دوراهیِ سرنوشت‌‌سازی قرار گرفته‌‌اند : که یا با حمایت از تنها کاندیدای جوان و اصلاح طلبِ تأیید شده، بازی اصولگرایان را بر هم بزنند و یا با تحریم انتخابات، نتیجه را از پیش به اصولگرایان واگذار کرده و برای 4 سال به خانه‌‌هایشان بروند.


انتخابات این دوره در کازرون از آن دسته موضوعاتِ « هر کسی از ظنّ خود شد یار من » است؛ اگرچه ردّ صلاحیت‌‌های سختگیرانه، تقریباً تنوع حزبی-قومی را از بین برده اما با توجه به اتفاقات کازرون در قضیه‌‌ی انتزاع، علی‌‌رغم پیش‌‌بینی‌‌های صاحب‌‌نظران در مورد شهرهای دیگر کشور، این شهر انتخابات پرشوری را پشت سر خواهد گذاشت.

انتخابات در کازرون تا حدّ زیادی به محل زندگی و میزان شهرت نامزدها، پشتیبانی ارگان‌‌های خاص و حمایت برخی چهره‌‌های تأثیرگذار و شناخته‌‌شده در منطقه وابسته می‌‌باشد. با توجه به این عوامل، به تحلیل وضعیت چند کاندیدا می‌‌پردازیم :


عبدالحمید اسماعیلی :


سرهنگ اسماعیلی که از نیروهای غیب‌‌پرور در استان فارس است، همچون بسیاری از دوستان خود تصمیم گرفته در زادگاهش داوطلب نمایندگی مجلس شود. سرهنگ که مسئولیت‌‌های اجرایی نیز در کارنامه دارد، در ارائه‌‌ی شعارهای رنگارنگ و گاهی خیال‌‌پردازانه دستی بر آتش دارد! او که با ردّ صلاحیت رضازاده نماینده فعلی کازرون، سبدِ رأی منطقه‌‌ی کوهچنار را تا حدّی در صندوق خود می‌‌‌‌بیند، در تلاش برای جلب اعتماد مردم کازرون می‌‌باشد.

سرهنگ اسماعیلی با تکیه بر رزومه‌‌ی خود در بخش سازندگی سپاه فجر، با وعده‌‌های عمرانی به تبلیغ در روستاها می‌‌پردازد. انتقادهایی از قبیل عدم رعایت قوانین در تبلیغات، دادنِ وعده‌‌های دور از دسترس به برخی سران محلی و عدم صراحت در صحبت، نسبت به اسماعیلی و طرفداران او مطرح شده است. از چالش‌‌های پیش روی اسماعیلی می‌‌توان به عدم اعتماد مردم کازرون به وی به خاطر محل زادگاه پدری‌‌اش اشاره کرد.


فریدون عباسی(دوانی) :


عباسی رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی در دولت دوم مهرورزی، هم‌‌زمان با دیگر اصولگرایان و پایداریون احساس تکلیف کرده و و به میدان آمده است. عباسی این بار برخلاف چهار سال قبل، پاشنه‌‌ی همت خود را برای تصاحب صندلی سبز نمایندگی حوزه کازرون کشیده است!

فریدون عباسی از دانشگاه تربیت پاسدار امام حسین(ع) به دانشگاه شهید بهشتی رفته و کرسی هیئت علمی آنجا را بر عهده دارد. او زادگاه خود یعنی نورآباد و محل زندگی‌‌اش یعنی آبادان را رها کرده و قصد دارد بر سرِ زادگاه پدری خود سرمایه‌‌گذاری کند؛ به همین خاطر به کازرون آمده تا از نردبان قدرت در آنجا بالا برود. عباسی که تا حدّی از حمایت روحانیت و نیروهایی موسوم به انقلابی در کازرون برخوردار است، حالا برای کسب آراء سر در گم اصلاح‌‌طلبانِ موقعیت‌‌طلب و منصب‌‌خواه تلاش می‌‌کند تا شاید پس از باقری‌‌ نژادیان فرد، خود را اصلی‌‌ترین چهره‌‌ی سیاسی در کازرون بشناساند. استفاده نکردن از پول‌‌های مشکوک در تبلیغات و ثبات در سخن از تقاط مثبت رفتاری عباسی است.


امان‌‌اله دهقانفرد :


دیپلمات سابقی که در دوره قبلی انتخابات علی‌‌رغم اجماع اصولگرایان نتوانست اعتماد مردم کازرون را کسب کند، این‌‌بار با تجربه‌‌ی دو دوره کاندیداتوری قبلی خود پا به عرصه گذاشته و افزایش رأی خود در این دوره را حتمی و خود را کاندیدای بی‌‌رقیبِ میدان می‌‌داند! او که در حوادث سال ۹۷ در کازرون جانب مردم را گرفت و به اذعان بعضی از دستگیرشدگان در آن روزها، نقش میانجی با دستگاه‌‌های اطلاعاتی و قضایی را بازی کرد، اکنون برخلاف دیگر کاندیداهای اصولگرا وجهه‌‌ی مردمی‌‌تری پیدا کرده اما همچنان برچسب امنیتی بودن بر پیشانی وی خودنمایی می‌‌کند.

دهقانفرد که به اظهارنظرهای تند معروف است، خواستار اجماع اصولگرایان در این دوره شده تا شاید این بار بتواند رکورد سوم شدن در رقابتی دو قطبی را که از دوره‌‌ی قبل برایش به یادگار مانده، بهبود بخشد. دهقانفرد پایه رأی ثابت و خوبی دارد که شانس او را بالا می‌‌برد.


شاهین محمدصادقی :


دست راست علی‌‌اکبر ولایتی، این بار پس از ناامیدی از رأی شیرازی‌‌ها و قرار گرفتن در لیست تهرانی‌‌ها و همچنین اطلاع از ناراحتی اصولگرایان حامی خود به خاطر اظهارنظرهایش با هدف کسب معاونت در وزارت بهداشت دولت روحانی و حمایت وی از برجام، حالا از دوست رانده و از رفیق درمانده شده و در بازی دو سر باخت قرار گرفته است. اگرچه بخشی از اصولگرایان سنتی کازرون همچنان معتقد به حضور او به قصدِ تسویه حساب‌‌ با برخی نیروها با استفاده از داس محمدصادقی هستند، اما به نظر نمی‌‌رسد عمل جراحیِ دکتر این‌‌بار زیبا از آب در بیاید و او باید ریسک حضور در کازرون و شکستی احتمالی را به جان بخرد.


محمدصادقی از یکپارچه نبودنِ اصولگرایان خصوصاً به علت فقدان محور تعیین‌‌کننده‌‌ای به نام شهید خرسند به خوبی اطلاع دارد و خود نیز توانایی محور بودن و کسب اعتماد سایر اصولگرایان را ندارد. به هر حال باید دید هزینه‌‌های سنگین تبلیغاتی محمدصادقی تا کجا مؤثر خواهد بود.


مرتضی صمیمی :


جوانی دانشگاهی که به زعم بسیاری، تنها نیروی اصلاح طلب در شهرستان کازرون است که توانسته از فیلتر نظارت شورای نگهبان عبور کرده و در صحنه بماند. صمیمی که در دانشگاه و در رشته‌‌ی مهندسی عمران، کرسی استادی دارد توانسته با رایزنی و جلب نظر برخی از اصلاح طلبان سابقه‌‌دار و مؤثر در کازرون، شانس خود برای پیروزی در انتخابات را افزایش دهد.

جوان بودن و طرح گفتمانی تازه که از مبارزه جدّی با فساد، اولویت تکمیل پروژه‌‌های عمرانی و رونق گردشگری در کازرون و توجه کافی به محیط زیست می‌‌گوید، از نقاط مثبت حضور مرتضی صمیمی در صحنه انتخابات به شمار می‌‌رود.

گمانه‌‌زنی‌‌ها و پیش‌‌بینی‌‌ها درباره انتخابات کازرون - این صدا

اصلاح‌‌طلبان کازرون که قرار بود با کاندیداهای شناخته‌‌شده‌‌ای چون سید علی‌‌نقی طبیب‌‌لقمانی و مهدی پرویزی به میدان بیایند، حالا و در شرایط موجود در دوراهیِ سرنوشت‌‌سازی قرار گرفته‌‌اند : که یا با حمایت از تنها کاندیدای جوان و اصلاح طلبِ تأیید شده، بازی اصولگرایان را بر هم بزنند و یا با تحریم انتخابات، نتیجه را از پیش به اصولگرایان واگذار کرده و برای ۴ سال به خانه‌‌هایشان بروند.


نتیجه‌‌ی کار تشکیلاتی گروهی از اصلاح‌‌طلبان حالا به حمایت از یکی از کاندیداهای اصولگرا رسیده است! ایشان نه تنها راه اصولگراهای سنتی در کازرون را می‌‌پیمایند، بلکه با تربیت نکردن نسل جدیدی از نیروهای خود برای حضور در صحنه‌‌ی سیاست، رفته رفته راه اضمحلال را می‌‌پیمایند. 


مردم کازرون به عنوان ضلع اصلی انتخابات، در این دوره به علت درگیری‌‌های دوره قبل و سرخوردگی‌‌ها به دلیل ناتوانی برای مقابله با قدرت نماینده، اکنون به خوبی از تأثیرگذاری و نفوذ نماینده‌‌ی حوزه‌‌ی انتخابیه باخبرند و برای انتخاب بعدی خود حساس‌‌تر شده‌‌اند. حال باید دید اهالی کازرون با این اژدهای هفت سر چه خواهند کرد. / پایان

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.